1. Plastové okná majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti.
Pokiaľ chceme znížiť energetickú náročnosť domu, obvykle je jedným z prvých opatrení výmena okien. Okenné profily z plastu pritom v porovnaní s hliníkovými alebo drevenými dosahujú lepšie (nižšie) hodnoty súčiniteľov prestupu tepla rámom (U
f). Znižujú teda náklady na vykurovanie domu.
Dnešným štandardom je okno so súčiniteľom prestupu tepla 1,2 W/m
2K, zatiaľ čo pred dvadsiatimi rokmi a skôr (v období výstavby panelákov) to bolo aj trikrát horšie.
2. Plastové okná majú veľmi dobrý pomer cena/výkon.
PVC okenné profily sú obvykle dostupné za priaznivejšie ceny, v porovnaní s drevenými alebo dokonca hliníkovými oknami. Vzhľadom k svojim výborným tepelno-izolačným vlastnostiam, jednoduchej údržbe a dlhej životnosti (50 a viac rokov) tak môžete s plastovými oknami výrazne ušetriť.
3. Plastové okná sa veľmi ľahko udržiavajú.
Nároky na údržbu okien s PVC profilmi sú minimálne. Moderný PVC materiál je totiž veľmi odolný voči vplyvom počasia a UV žiarenia. Vďaka hladkému povrchu stačí na umytie okenného rámu len ľahký čistiaci prostriedok. Oproti tomu, drevené okná musíte každých päť rokov obrusovať a nanovo lakovať.
4. Plastové okná majú mimoriadne dlhú životnosť.
V porovnaní s drevenými oknami majú okná s PVC profilmi dlhú
životnosť –
prekračuje 50 rokov. Materiál, z ktorého sú vyrobené, degraduje len veľmi pomaly. Kvalitné PVC profily sa už dnes vyznačujú veľkou odolnosťou proti krúteniu a maximálnou funkčnosťou.
5. Plastové okná sú 100 % recyklovateľné.
Moderné PVC profily sú stopercentne recyklovateľné a to až sedemkrát – bez straty kvality materiálu alebo jeho odolnosti.
Spoločnosť Deceuninck sa spolu s ďalšími poprednými výrobcami PVC profilov hlási k recyklácii plastu. Najprv sa zapojili do dobrovoľnej iniciatívy výrobcov PVC s názvom Vinyl 2010, dnes VinylPlus (www.vinylplus.eu) a za účelom recyklácie starých PVC okien založili spoločnosť REWINDO, ktorá spravuje využívanie recyklátu a dbá na plnenie cieľov EÚ. Tieto aktivity priniesli v uplynulých rokoch konkrétne výsledky:
- V roku 2015 bola ukončená výroba stabilizátorov PVC na báze olova.
- V roku 2020 dosiahne množstvo recyklovaného PVC 800 000 ton ročne, no už len počas minulého roka bolo recyklovaných 514 913 ton.
- V súčasnosti sa vďaka recyklácii PVC v Európe ušetrí ročne asi jeden milión ton CO2, ktorý by sa inak pri výrobe prvomateriálu (panenského PVC) dostal do ovzdušia.